BLOG

Consan Balata 2013 - 2014 Fuarlar

Firmamızın 11 Nisan - 14 Nisan 2013' de "Automehicnika 2013 Istanbul" ve 14 Kasım -17 Kasım 2013' de "Comvex İstanbul 2013 4.Ticari Araçlar, Otobüs ve Yan Sanayi" fuarlarında standları vardı.

BALATA NEDİR?

Soğuk ve sıcakta büyük bir sürtünme kat sayısına sahip olan, suya ve yağa dayanıklı, yavaş aşınan madde.Motorlu araçlarda fren yapmayı sağlayan, tekerlek mili üzerine yerleştirilmiş yarım ay biçimindeki alet.

Fren nedir?
Hareket halindeki bir cismi, bir makineyi durdurmak ya da yavaşlatmak için kullanılan fren düzeneği özellikle taşıtların vazgeçilmez bir parçasıdır. Taşıt araçlarının çok hızlı olmadığı çağlarda frenlerin de bugünkü kadar etkili ve hızlı olmasına gerek yoktu. Örneğin at arabalarında kullanılan frenler bu düzeneklerin en eski ve en basit örneklerinden biridir. Bu düzeneği çalıştırmak için, arabacı yanındaki fren kolunu çekerek tahta bir takozu tekerleğin demir çemberine doğru iter. Böylece, kaldıraç ilkesine göre, arabacının kola uyguladığından daha büyük bir kuvvet takozu tekerleğe doğru bastırır. Tekerlek ile takoz arasındaki sürtünme kuvveti de tekerleğin dönüşünü, dolayısıyla arabayı yavaşlatır. Sonraları fren kolunun yerini, bir el çarkı ile vidadan oluşan fren düzenekleri aldı; örneğin tramvaylardaki frenler bu türdendir. Bisikletin ortaya çıkışıyla birlikte, at arabasındaki takozla aynı işlevi gören fren pabuçlarını tekerlek jantına iki yandan bastıran üzengi tipi frenler yapıldı. Bugünkü bisikletlerde, fren teli gerildiği anda birbirine yaklaşan menteşeli kollar (kıskaçlar) fren pabuçlarını ya tekerlek göbeğindeki küçük bir tambura ya da tekerlek jantının iki yanına doğru bastırır.

Kalite esaslarımız nelerdir?
Üretiminde kaliteye önem veren Başkent Balata,ürünlerinde daima tüm kalite gerekliliklerini yerine getirmeyi hedeflemiştir.Bu sebeple Frentek,1998 yılından itibaren ISO 9002:1994 kalite standardına uygun faaliyet göstermiştir. 2005 yılı başında,TÜV SÜD'ten ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi içinde ISO/TS 16949 Sertifikası alma çalışmalarını devam ettirmektedir.Global oyuncu olmanın koşullarından olan ECE-R90 kalite düzeyine ulaşma doğrultusunda da birçok çalışmalar yürütülmektedir. ERKA Balata,son teknoloji ile imal edilmiş en iyi kalite ürünlerini müşterilerine sunmak için Ar & Ge faaliyetlerini her zaman sürdürmeye devam edecektir.